anime pojmy x3

30. june 2011 at 14:33 | •• iTes ♥

Otaku

V Japonsku má toto slovo negativní zabarvení a znamená člověka, který je velký fanda něčeho. Zejména se toto slovo používá pro nadšence pro anime, mangu a počítačové hry. Na západě pak toto slovo je označením fanouška anime a mangy a nemá žádné negativní zabarvení.

Moe


Roztomilé postavy s velmi velkýma očima. Z devadesátidevíti procent jde o dívčí postavy, které jsou celé sladce laděné.
Rabukome
Složenin slov "rabu" (z anglického love) a "komedi" (comedy). Tedy Love Comedy. Jsou to příběhy s romanticko-humorným obsahem. Tato anime a manga jsou velmi běžná.Typickým zástupcem je například Love Hina nebo To Heart.

OVA

OVA je zkratka pro Originál Video Animation. Jde o anime, která jdou přímo na trh DVD a nevysílají se ani v kinech, ani v televizi. Někdy se používá také zkratka OAV, Originál Animated Video.

ONA

ONA je zkratka pro Originál Net Animation. Jde o anime, která jsou k dispozici pouze na internetu a vytváří je lidé pro zábavu bez žádného zisku. Příkladem může být třeba krátké dvoudílné anime Candy Boy.

Super Deformed

Super Deformed, zkráceně SD. Zjednodušená roztomilá kresba, kde poměr hlavy k tělu je jedna ku jedné. Objevují se v anime a manze využívá pro zesměšněné vyjádření extrémních emocí jako třeba vztek. V posledních letech je ovšem trend používání tohoto zobrazení postav, jinak zvaného také chibi, trochu na ústupu.

Bishoujo a Bishounen

Bishoujo znamená "hezká dívka", bishounen znamená "hezký kluk". Jsou to složeniny slov "bi" (krása) a "shoujo", případně "shounen" (dívka, kluk). V českých končínách se často používají počeštěné výrazy, bišina pro bishoujo a bišík pro bishounen.

Doujinshi

Doujinshi jsou manga knihy, vydávané mimo běžný hlavní manga průmysl. Obvykle jsou to práce amatérských kreslířů. Kreslíři většinou berou postavy ze známých mang a zakomponují je do svého příběhu, velmi často erotického příběhu, který obsahuje i erotické scény. Dvakrát do roka se koná v Tokyu velká událost pro kreslíře doujinshi, tzv. Comiket. Je to ohromná akce, kde se snaží prodat své výtvory a zájemci se občas doslova rvou o ty nejlepší kousky a čekají na ně v extrémně dlouhých frontách.

Seiyuu

Seiyuu je japonský výraz pro dabéra. Seiyuu jsou v Japonsku velmi uznávaní a populární a někteří mají velké fankluby po celém světě. Seiyuu jsou naprostí profesionálové, kteří berou svoji práci opravdu vážně a baví je. Ti nejlepší jsou schopni neskutečně měnit svůj hlas, tak že nejste schopni poznat, že dvě různé postavy z jiných anime jsou namluveny stejnou či stejným seiyuu. Někteří seiyuu mají také kariéru coby zpěváci a zpěvačky. V Japonsku existuje více jak sto škol, které vychovávají nové seiyuu.

Mecha

Mecha je odvozené z anglické slova mechanic. Jde o mechanické roboty, jež se vyskytují v některých anime a tvoří i samostatný žánr.

Fansub

Fansuby jsou verze anime, které jsou otitulkované fansuberskými skupinami, které pracují bez výdělku a volně poskytují otitulkovaná anime na internetu. Nejvíc fansuberských skupin překládá samozřejmě do angličtiny, ale existují například i české fansuberské skupiny.

Cosplay

Zkrácenina slov "costume play". Jedná se o převlek za nějakou postavu. Cosplay je velmi populární a také se v něm konají velké soutěže. Cosplayisté jsou vždy terčem spousty fotoaparátů dychtivých fanoušků.

Tsundere

Tsundere je označení postavy, která se na povrch tváří tvrdě, silně, krutě (tsun tsun - z japonštiny), ale občas u ní vystupuje na povrch roztomilá stránka, je milá a má pro někoho slabost, což se snaží co nejvíc skrývat, například tím, že toho, koho má ráda, často mlátí nebo na něj alespoň řve (dere dere - z japonštiny)

Yandere

Yandere je označení postavy, která se ze začátku chová mile, ale pak v jejím chování nastane zvrat a začne být psychotická, šílená a brutální. Ke zvratu dojde kvůli nějaké lásce.

Yangire

Yangire je označení postavy a má stejný význam jako Yandere. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma termíny je, že u Yangire nenastane zvrat chování kvůli lásce, ale kvůli nějaké jiné události.

Nekomimi

Nekomimi znamená kočičí uši, ale také se tak označuje postava, která má kočičí uši a třeba i ocas. Tyto části těla můžou být buď opravdové nebo jen jako kostým.
zdroj: TADY
xoxo iTes♥
 


Comments

1 Yumi Yumi | Web | 30. june 2011 at 14:41 | React

No to znám~ :33 ale tak zajímavé~ ^^

2 Slečna ಌஜಌ Fidlerová Slečna ಌஜಌ Fidlerová | Web | 30. june 2011 at 15:24 | React

Moc inteligentní na mě :DD

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement